Obsah
Rodina Stretti
Působení rodiny Stretti zanechalo v Plasích hlubokou kulturní stopu, která pokračuje až do současné doby. Počátky působení v Plasích jsou spojeny s MUDr. Karlem Stretti, který zde byl ve službách rodu Metternichů jako osobní lékař. Od roku 1873 do roku 1886, kdy rodina v Plasích žila, podnítila řadu kulturních aktivit v oblasti divadelní, hudební a výtvarné. Především synové Viktor a Jaromír se jako renomovaní výtvarníci vraceli k tématice Plas ve svých uměleckých dílech. V těchto tradicích pokračoval i Mario Stretti a doposud žijící umělci, Karel Stretti a jeho syn Jakub Stretti.
STRETTI Viktor (* 7. 4. 1878 Plasy, + 5. 3. 1957 Praha) - český grafik a malíř
Viktor Stretti prožil své ranné mládí v Plasích. Malířský talent rozvíjel později studiem na Akademii výtvarných umění (u prof. Františka Ženíška), dále na Akademii v Mnichově u prof. C. Marra a v grafické speciálce, kde se u Petera Halma jako jeden z prvních čských grafiků osvojil grafické techniky. Patřil k prvním členům Sdružení českých umělců grafiků Hollar (od 1917). Proslavil se především grafickou prací, zvláště pražskými pohledy (například Hradčany z Palackého nábřeží, 1898), byl průkopníkem krajinářských leptů (1898). V letech 1901-02 pobýval v Normandii a v Paříži, kde si dále prohloubil znalosti grafických technik; na konci prvního desetiletí 20. století byl ovlivněn tvorbou amerického grafika Josepha Pennella. V Čechách zavedl zvyk rozesílání grafických novoročních přání PF.
Stretti zůstal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle "vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury.
Jaromír STRETTI – ZAMPONI
Malíř a grafik. Narozen 11.6.1882 v Plasích u Plzně, autodidakt. Původně malíř, záhy místo malby ho zaujala grafika, které zasvětil celý život. Soubor pražských motivů vystavený v únoru 1906 v Rudolfínu představil veřejnosti s velkým ohlasem. Barevná akvatinta jej zcela ovládla. Jeho grafické listy v této oblasti patří mezi mistrovská díla. Upoutal na sebe pozornost i souborem grafických listů, lepty a litografiemi s pražskými, pařížskými a italskými motivy s citlivým vystižením atmosféry, ale v jeho díle se objevují i oleje a pastely.
Mario STRETTI
byl synem Jaromíra a narodil se 13.8.1910. Vystudoval v Akademii výtvarných umění malířství a portrét u prof. V. Nechleby a grafiku u prof. T. F. Šimona. Po roce 1948 byl politicky prsekuován, odmítl portrétovat vládní představitele a vstoupit do KSČ. To ovlivnilo celý jeho život, především jeho umělecké pracovní příležitosti. Byl vynikající malíř a portrétista i krajinář s vytříbeným barevným citem, i kreslíř a grafik s citem pro vystižení pohybu. Zabývcal se také ilustrací a známkovou tvorbou. Získal četné zahraniční ceny, např. v Římě 1960 za olympijskou známkovou sérii.
Galerie je letos obohacena o další významná díla a rozšiřuje se i o tvorbu nejmladšího člena umělecké rodiny Strettiů Jakuba STRETTIHO.
Jakub STRETTI
nar. 1967, je synem Karla Strettiho. Je absolventem malířské školy prof F. Hodonského a prof. K Malicha na Akademii výtvarných umění. Věnuje se moderní malbě. Jeho lyrické abstraktní obrazy vycházejí z reálných podnětů s výrazně osobní poetikou a živou barevností.
“Obrazy Jakuba Strettiho nám nabízejí možnost alespoň na chvíli se odpojit od toho, čím se řídí náš běžný život. Tím myslím náš téměř bezmyšlenkovitý způsob vnímání světa založený na utěšujícím, leč fakticky tolikrát mylném přístupu Věřím jen tomu, co vidím. Jak nám už dlouho ukazuje moderní věda, ani samotné základy našeho vesmíru nejsou však zdaleka věcí objektivní jistoty. Současná doba, se svým rychlým tempem života a ještě rychleji vytvořenými názory a předsudky, svádí k nejpohodlnějším rámcům vidění a cítění. Bruslíme uspěchaně po tenkém ledu a nedochází nám to, co se právě skrývá pod našima nohama.” (Richard Drury)
Jakub Stretti, malíř mladé generace, spojuje trvalý zájem autora o duchovní povahu svého malířského snažení s důrazem na formální a estetické kvality obrazu.
Spojovacím článkem mezi výtvarnými umělci nejmladší a nejstarší generace rodiny Strettiů je prof. ak. mal. Karel STRETTI, vedoucí Restaurátorské školy Karla Strettiho při Akademii výtvarných umění. I on se zapisuje významným přínosem do plaské historie. V chodbě Konventu restauruje se svými studenty vzácnou svisle situovanou frezku, která bude patřit k vrcholným dílům české barokní tvorby.
Karel STRETTI
nar. 1943, je synem Maria Strettiho. Vystudoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. B. Slánského restaurování malířských uměleckých děl a polychromovaných plastik. Působí jako profesor této umělecké disciplíny na AVU.
Rodina Strettiů vyjádřila svůj vztah k Plasům darováním uměleckých děl svých předků městu Plasy, které zřídilo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Galerii Stretti v Klášteře Plasy.
Více o prohlídkách Galerie Stretti zde.